عملیات مورد نظر با موفقیت صورت گرفت

سید حمید حسینی،دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: در شش ماهه اول سال جاری، صادرات ایران به عراق 45 درصد افزایش داشته و با حفظ روند موجود پیش‌بینی می‌شود این کشور به مقصد اول صادراتی ایران تبدیل شود.در حالی که سال گذشته عراق سومین مقصد صادراتی ایران بود، امسال به دومین مقصد صادراتی کشور تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه ایران سومین واردکننده از عراق بوده، افزود: چین و ترکیه در رتبه‌های قبل از ایران قرار داشتند، اما روند نشان می‌‌دهد که کشورمان می‌تواند جای ترکیه را در عراق بگیرد و در گام بعد حتی به رتبه اول برسد.

وی به افزایش 45 درصدی صادرات به عراق در سال جاری اشاره کرد و گفت: در حالی که مجموع صادرات کشور در 6 ماهه اول سال جاری حدود 14 درصد افزایش داشته، صادرات به عراق رشدی 45 درصدی را تجربه می‌کند و در6 ماهه اول امسال 9 میلیون تن کالا به عراق صادر کردیم.

وی با بیان اینکه آینده سوآپ نفت این کشور مشخص نیست، افزود: از زمان شروع سوآپ نفت عراق 600 تا 700 هزار تن به ایران منتقل شده و این رقم هنوز به یک میلیون تن نرسیده است. در مجموع، روزانه 50 تا 60 هزار بشکه نفت عراق به ایران منتقل می‌شود.

حسینی ادامه داد: واردات برخی فرآورده‌های نفتی مانند گازوئیل و ... از ایران همچنان ادامه دارد، زیرا جایگزین دیگری در این مورد برای عراق وجود ندارد. با این حال، ترانزیت از کردستان عراق به سمت جنوب کم شده و ممکن است کاهش پیدا کند، زیرا شرکت‌های دولتی ترانزیت را انجام می‌دادند. بنابراین ممکن است تحت تأثیر تحریم کارشان متوقف شود، اما نگران نیستیم که به دلیل تحریم نفتی روابط با عراق کاهش پیدا کند.

iran export to iraq+toptarabar news

مجوز ها

logo-samandehi